جواب فعالیت های درس 4 دفاعی نهم

درس کده

جواب فعالیت های درس 4 دفاعی نهم

جواب فعالیت های درس 4 دفاعی نهم

جواب فعالیت های درس ۴ دفاعی نهم بصورت کامل و رایگان را برای شما اماده کرده ایم

 

یکی از عوامل مهم پیروزی و استمرار انقلاب اسلامی حضور با انگیزه مردم در تمام صحنه های سیاسی و اجتماعی جامعه است.

با پیروزی انقلاب اسلامی توطئه های همه جانبهٔ دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران شروع شد.

امام خمینی به عنوان رهبر آیند هنگر انقلاب اسلامی در تاریخ ٥ آذر ١٣٥٨ دستور تشکیل بسیج را صادر فرمود. زمانی که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران دستور تشکیل بسیج را صادر کرد، کمتر کسی میتوانست فکر کند که این آینده نگری چه نقشی در حفظ و بقای نظام نوپای اسلامی ایران خواهد داشت.

نام درس :  بسیج مدرسه ی عشق

برای مشاهده پاسخ فعالیت های درس ۴ دفاعی کلاس نهم به ادامه مطلب مراجعه کنید

مقدمه ی درس بسیج مدرسه ی عشق:

 

 

درباره استفاده از الگوی بسیج در کشورهای فلسطین، لبنان، سوریه و عراق بررسی و تحقیق کنید؟

 

بسيج يك حركت عمومي و مردمي است و كلمه بسيجي تداعي كننده ارزش هاي انقلاب، اخلاص، ايثار، فداكاري و از خود گذشتگي است.
امروز مردم كشورهاي منطقه بسيج را الگوي خود قرار داده اند و به صورت بسيجي از كيان و استقلال مملكت خود دفاع مي كنند. در سوريه، لبنان، فلسطين، عراق و يمن مردم با استفاده از الگوي بسيج جمهوري اسلامي ايران به مقاومت مي‌پردازند،امروز اگر شاهد مقاومت در فلسطين، لبنان و سوريه هستيم تمام آن الهام گرفته از حركت بسيج است و صحنه هاي ايثارگري در دوران دفاع مقدس و بسيج الگوهاي را در كشورهاي ديگر شكل داده است و باعث ايجاد تشكل هاي در اين كشورها شده است .
استفاده از الگوي بسيج در كشورهاي فلسطين ، لبنان ، سوريه و عراق
بسيج را نبايد در قالب يك سازمان نگريست بلكه بسيج يك فرهنگ است كه او را بايد در قامت يك الگو در كتاب آزادگي ديد. بسيج، يادگاري است از امام امت (ره) در دوراني كه ابرقدرت هاي غرب و شرق با هم رقابت داشتند و هر كدام براي استثمار كشورهاي جهان سوم دندان تيز مي كردند. بنيانگذار جمهوري اسلامي در ۵ آذر ماه ۱۳۵۸ دستور تشكيل ارتش ۲۰ ميليوني مستضعفان را صادر كردند و چراغي برافروختند كه به محو ظلمت ها بپردازد و به جاي كشورگشايي، دل گشايي نمايد.امام(ره) وقتي آن روزها اين فرمان را صادر كردند برخي فكر مي كردند فرمايشي است ايده آلي، اما امروز كه ۳ دهه از اين دستور مي گذرد، حكمت آن بيشتر روشن شده تا آن جا كه مايه استحكام محور مقاومت شده است و آنچه نمي گذارد در مقابل فشار قدرت هاي جهاني، مقاومت كشورهاي عضو محور مقاومت در عراق، سوريه و فلسطين شكسته شود، همين الگوست. امروز، مقاومت سوريه و عراق به بركت حضور قهرمانانه مردمان شان مي باشدكه با استفاده از الگوي بسيج سازماندهي شده اند.آن ها با به كارگيري اين الگوست كه مي توانند در مقابل تكفيري ها قامت راست كنند و آتش كينه بدخواهان را خاموش كنند. جهان سلطه از نظر سلاح هاي جنگي و مرگبار چيزي كم ندارد و قادر است نياز خود را در جنگ هاي فيزيكي تغذيه كند ولي تنها چيزي كه ندارد، حضور ارتشي است در قامت بسيج و همين مسئله باعث شده است كه آن ها نتوانند قدرت مقابل خودشان را ارزيابي كنند زيرا تعداد يك ارتش مردمي به خوبي براي آن ها روشن نيست. نكته مهم اين كه در سالروز تولد بسيج به دستور تاريخي امام راحل (ره)، بسيج مي بايست راهي را كه آمده است همچنان ادامه دهد و در اين مسير، گرفتار آفت هايي نشودكه بدخواهان در كمين آن شايد بگذارند. بديهي است ورود بسيج به جريان هاي سياسي از آفت هايي است كه از قدرت آن مي كاهد و به جاي استوانه و الگو، او را تبديل به يك جريان، حزب و … مي نمايد.بنابراين همين رويه اصولي، ولايت مداري و پاسداري از اصول و منافع ملي بايد بر بسيج حاكم باشد.
در جنگ سوريه و پس از آن حمله تروريست‌هاي داعش به عراق نقش نيروهاي مردمي بسيار قابل توجه است. چند سال پيش بود كه مقامات دولت سوريه با الهام گرفتن از الگوي نيروي مقاومت بسيج در ايران، اقدام به راه‌اندازي ارتشي مردمي به نام “جيش الشعبي” در سوريه كردند كه اين ابتكار بلافاصله تاثير خود را در مهار و شكست فتنه تروريست‌ها و حاميان منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي آنها در اين كشور نشان داد. كارشناسان نظامي مي‌گويند با تشكيل اين يگان‌هاي مردمي، روحيه، جسارت و تحرك قابل ملاحظه‌اي دركالبد ارتش سوريه دميده شده است.

يكي از دلايلي كه كشورهاي غربي به ويژه آمريكا اقدام به حمله نظامي به سوريه نكرند اين بود كه حمله هوايي به سوريه به‌تنهايي كافي نبوده و اگر ناتو يا آمريكا بخواهد كار مؤثري انجام دهد بعد از حمله هوايي بايد با استفاده از نيروي زميني خود را تثبيت كند. با وجود نيروي دفاع مردمي بسيج در سوريه كه سبب برتري ميداني حكومت و دولت سوريه شده است ، بنابراين حمله به سوريه ريسكي بزرگي است.
مردم مناطق آزادشده در سوريه نخواستند كه تروريست‌ها به آن مناطق بازگردند و دوباره منطقه آنها محل درگيري ميان ارتش و تروريست‌ها شود، لذا مردم از نيروي بسيج مردمي پشتيباني مي‌كنند و نام آن را «نيروي دفاع مردمي» گذاشته‌اند. گسترش نيروي دفاع مردمي موجب تثبيت مناطق پاكسازي شده توسط ارتش شده است. همچنين شواهد حاكي است پس از ورود مستقيم كشورهاي غربي و به ويژه آمريكا در حمايت از تروريست‌ها و رسميت بخشيدن به موجوديت آنها، مقاومت مردمي در برابر معارضين نيز افزايش يافت.
در عراق نيز نيروهاي بسيج مردمي نقش بسيار مهمي در جلوگيري از پيشروي تروريست‌ها داشته‌اند. فتواي جهاد آيت‌الله سيستاني و علماي سني عراق سبب ايجاد شوري عظيم در مردم شده است و جوانان عراقي گروه گروه به سوي مناطق درگيري در حال اعزام هستند. در اين ميان نقش سپاه بدر و جيش‌المهدي عراق و ديگر گروه‌هاي نظامي مردمي بسيار مهم است. تفكر بسيجي كه از جمهوري اسلامي الگوبرداري شده، امروز به عامل دفع تروريست‌هاي داعش در عراق تبديل گشته است.
به حقيقت مي‌توان گفت، استفاده سوريه و عراق از تجربه تشكيل نيروي مردمي جمهوري اسلامي ايران، كه متشكل از نيروهاي داوطلب است، نقش موثري در سركوب شورشيان و تروريست‌ها داشته و سبب عقب‌نشيني مهاجمان شده است.
دخالت و حضور مردم در قالب تفكر بسيجي در تامين امنيت و مشاركت در حكومت توانسته راه‌گشاي درگيري‌هاي اخير در سوريه و عراق باشد و با حضور مردم قطعا تروريست‌ها و گروه‌هايي كه توسط برخي كشورها و در راستاي خواست آمريكا مسلح شده‌اند با شكست مواجه خواهند شد

 

سایر اقشار و تشکل های بسیج را درجدول زیر قرار دهید و درباره یکی از تشکل های بسیج توضیح دهید

 

 

سازمان بسيج ورزشكاران
سازمان بسيج اصناف
سازمان بسيج جامعه پزشكي
سازمان بسيج هنرمندان
سازمان بسيج كارگري
سازمان اردويي، راهيان نور و گردشگري
سازمان بسيج اساتيد
سازمان ورزش بسيج
سازمان بسيج جامعه زنان
سازمان بسيج حقوقدانان
سازمان بسيج دانش آموزي
سازمان بسيج دانشجويي
سازمان بسيج سازندگي
سازمان بسيج طلاب و روحانيون
سازمان بسيج عشايري
سازمان بسيج فرهنگيان
سازمان بسيج مداحان
سازمان بسيج مهندسين
سازمان بسيج پيشكسوتان
سازمان بسيج كارمندان
 هر یک از اثشار بسیج فعالیت خاص خود را انجام میدد مثلا هنرمندان سعی میکنند با فعالیت های فرهنگی تفکر بسیجی را گسترش دهند مثلا: برگزار کردن نمایشگاه ها و تاتر های مذهبی و ساخت فیلم های دفاع مقدس و ارزشی

فعالیت های بسیج
١ فعالیت های علمی پژوهشی
٢ فعالیت های فرهنگی و هنری
٣ فعالیت های سیاسی
٤ فعالیت های سازندگی و امداد رسانی
٥ فعالیت های ورزشی

 

 

 

جواب فعالیت های درس ۴ دفاعی نهم

درباره هریک از فعالیت های بسیج با مشورت مسئولان بسیج مدرسه و محله گزارشی تهیه کنید و در کلاس درس ارائه دهید.

 عرصه های عمده فعالیت بسیجیان به شرح ذیل تعیین شده است : 
۱) دفاع در برابر تهاجم بیگانگان :
شاید بتوان مهمترین عرصه فعالیت بسیج را در عرصه دفاع نظامی در مقابل متجاوزین به کشور اسلامی تلقی کرد . دشمنان به بهانه های مختلف همیشه در صدد بوده و هستند تا تمامیت ارضی کشور را خدشه دار سازند به همین جهت برای مقابله با تهدیدهای دشمنان کلیه انسانهای متدین و وطن دوست در قالب بسیج سازماندهی شده و در مواقع لزوم با حضور در جبهه های جنگ و در کنار نیروهای مسلح ، از کشور دفاع می نمایند .به عنوان مثال می توان به حضور حماسی و تعیین کننده بسیجیان در طول هشت سال دفاع مقدس علیه رژیم متجاوز عراق اشاره نمود .
۲) حفظ امنیت داخلی :
زمانی که دشمن خارجی در مرزهای کشور با انسانهایی رزمنده و شجاع مواجه شده و نتوانند کشور را تهدید کنند ، برای تحقق هدفهای خود ، عواملی را در داخل سازماندهی کرده و به مقابله با نظام اسلامی وادار می کنند تا با اقدامات آشوب طلبانه و تروریستی در داخل شهرها و روستاها امنیت و اقتدار کشور را به خطر اندازند . در چنین شرایطی نیروهای بسیجی بر اساس ضوابط مشخصی به کمک نیروهای نظامی و انتظامی شتافته و آشوبها و بحرانهای داخلی را مهار می کنند . 
۳) عرصه سازندگی :
بسیج با ثبت نام از افراد داوطلب و علاقمند ، انها را برای شرکت در فعالیتهای سازندگی سازماندهی کرده و توان آنان را در جهت سازندگی کشور هدایت می کند .
برخی از هدفهای بسیج در عرصه سازندگی عبارتست از :
۱) آشنا ساختن نوجوانان و جوانان با زمینه های اشتغال .
۲) غنی ساختن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان .
۳) کمک به افراد و اقشار نیازمند بخصوص ساکنین مناطق محروم و روستاها از طریق شرکت در فعالیتهای عمرانی مربوط به آنان .
از جمله عرصه های حضور بسیجیان در سازندگی کشور می توان به مشارکت آنان در فعالیتهای مربوطه به عمران ( نظیر خانه سازی ، مدرسه سازی در روستاها ، راهسازی ، سد سازی ، لوله کشی آب ، برق کشی و …) فعالیتهای درختکاری ، لایروبی ، واکسیناسیون دام و طیور و جمع آوری آمار و اطلاعات مورد نیاز اشاره نمود .
۴) عرصه فرهنگی – اجتماعی :
دشمنان انقلاب و ایران اسلامی پس از آنکه از طریق ایجاد آشوبهای داخلی ، ترور شخصیتهای اصلی انقلاب ، کودتای نظامی ، بمب گذاری ، تحمیل جنگ هشت ساله علیه ایران و ….. نتوانستند آسیبی جدی به ایران اسلامی برسانند و در هر جبهه ای که وارد شدند تا عناصر اصلی تضمین کننده پیروزی مسلمانان ، یعنی ایمان اسلامی ، وحدت کلمه و روحیه انقلابی را در آنان تضعیف نموده و از این طریق به هدفهای شوم خود که شکست جمهوری اسلامی است نائل شوند .
در چنین شرایطی بسیجیان باید بطور همزمان به اشکال مختلف در عرصه فرهنگی با دشمنان مقابله کنند که از جمله می توان به تلاش در جهت افزایش آگاهی های دینی ، تقویت ایمان و افزایش بصیرت و تیزبینی در مسایل سیاسی و اجتماعی ، خنثی نمودن شایعات و ترفندهای تبلیغاتی دشمن ، امر به معروف و نهی از منکر ، تلاش برای تولید آثار فرهنگی و مطبوعاتی در جهت دفاع از دستاوردهای انقلاب و ارزشهای اسلامی و مقابله با توطئه های دشمنان و ….. اشاره نمود .
۵) عرصه علمی :
یکی از مهمترین نیازهای کشور در دوران سازندگی ، توسعه علمی و دسترسی به آخرین یافته های علمی ئ پژوهشی جهان و همچنین تولید علم می باشد . از آنجا که رشد علوم و فنون در کشورها مانع مهمی برای ادامه سلطه کشورهای استکباری است فلذا این کشورها همیشه تلاش می کنند تا کشورهای دیگر از دستیابی به یافته های جدید علمی و فنی محروم کنند .
در چنین شرایطی یکی از مهمترین وظایف بسیجیان تلاش برای حضور موثر در عرصه علمی کشور است. علاوه بر تلاش آحاد بسیجیان در این عرصه ، تشکیلات بسیج نیز با تشکیل انجمن های علمی برای دانشجویان و دانش آموزان و تشویق و حمایت از آنان ، زمینه تلاش موثر بسیجیان در عرصه علمی را فراهم می کند . 
برخی ازاقدامات بسیج در این زمینه عبارتند از :
الف) تشکیل انجمن های علمی دانشجویی و دانش آموزی .
ب) شناسایی و تشویق دانشجویان ، طلاب و دانش آموزان ممتاز کشور .
ج) ارائه خدمات آموزشی ویژه به دانش اموزان ممتاز بسیجی برای شرکت در المپیادهای علمی کشور .
د) حمایت از محققین و مبتکرین بسیجی .
۶) عرصه امداد ورسانی و بهداشت :
یکی از وظایف بسیج کمک به امداد و نجات مصدومین در سوانح طبیعی و شرایط جنگی است . به همین منظور نیروی مقاومت بسیج با برنامه ریزی و ارائه آموزشهای مورد نیاز عموم مردم در این خصوص ، آمادگی های لازم برای مواجهه مطلوب با این حوادث را در آنان ایجاد می کند ، علاوه بر آن در مواقع بروز حوادث غیر مترقبه نظیر سیل و زلزله ، نیروهای سازماندهی شده بسیجی در قالب گردانهای امداد و نجات و دسته های امدادی بسیج دانش آموزی در دسترس ترین و مطمئن ترین امداد رسانانی هستند که بلافاصله در محل حادثه به کمک مصدومین می شتابند .
یکی دیگر از قابلیتهای تشکیلات بسیج کمک به توسعه بهداشت در جامعه است که در همین راستا اجرای موفقیت آمیز واکسیناسیون فلج اطفال در سال ۱۳۷۱ توسط بسیج نمونه ای از حضور موفق بسیج در این عرصه می باشد.
” نظام خدمتی بسیج ” چگونگی جذب ، آموزش ، سازماندهی ، بکارگیری و چگونگی خدمات دهی به بسیجیان را مشخص می کند که بطور خلاصه و در حد نیاز به تشریح آنها می پردازیم : 
● انواع عضویت های بسیج :
الف) بسیج عادی :
به عموم قشرهای متعهد به قانون اساسی جمهوری اسلامی و اهداف انقلاب اسلامی اطلاق می شود که پس از گذراندن دوره آموزش عمومی به خدمت ارتش بیست میلیونی در می آیند و سازماندهی می شوند .
ب) بسیج فعال : 
آن دسته از بسیجیان عادی داوطلب هستند که دارای شرایط لازم برای تبدیل عضویت به فعال می باشند و پس از گذراندن دروه های آموزشی سازماندهی می گردند و ضمن شرکت در برنامه های حفظ انسجام در انجام ماموریت های محوله با سپاه همکاری می کنند .
ج) بسیج ویژه ( پاسدار افتخاری ) : 
اعضایی هستند که صلاحیت های یک پاسدار را دارا می باشند و پس از گذراندن دوره های آموزشی مطرح شده در قانون مقررات استخدامی سپاه سازماندهی و متعهد می شوند تا به هنگام نیاز به صورت تمام وقت در اختیار سپاه قرار گیرند .

 

 

جواب همه فعالیت های دفاعی نهم >>>> کلیک کنید

اشتراک در شبکه اجتماعی

اگر این مطلب برای شما مفید بود روی +1 کلیک کنید

بیوگرافی نویسنده admin

مشاهده تمامی 77 پست

ارسال دیدگاه جدید

22 نظر ارسال شده
 1. 엑소 می‌گه:

  عااااااااااااالی ✨

  [Reply]
 2. غزل می‌گه:

  سلام مرسی مفید بود

  [Reply]

  غزل Reply:

  وااااای خیلی زیاده تروخدا مطالب رو کم تر کنین خواهش میکنم……دستم شکست از کیه دارم مینویسم

  [Reply]

  Mahdi Reply:

  😂😂😂عاره واقعا

  [Reply]
 3. فاز الکس می‌گه:

  کاش در قسمت «الگو برداری از بسیج جمهوری اسلامی ایران در کشور های…» لبنان رو هم اضافه میکردین

  [Reply]
 4. فاز الکس می‌گه:

  مرسی که زحمت کشیدین❤?

  [Reply]
 5. فاطمه می‌گه:

  سلام خیلی عالیه واقعا ممنون???

  [Reply]
 6. محمد می‌گه:

  خیلییییییییییی عالیه ممنون.

  ولی ای کاش می تونستیم مطالبشو کپی کنیم .

  خواهش می کنم اجازه این کارو بدید آخه ما این همرو نمی تونیم با دست بنویسیم.

  اگه هم مشکل کپی سایت های دیگست؛ خب اونا همین

  جوریشم می توانند آن را تایپ کنند.

  ممنون می شوم اگر اجازه ی کپی را بدهید.

  بسیار متشکر و ممنون از سایت خوبتون.

  [Reply]
 7. مهب می‌گه:

  چه جوری میشه اسکرین شات گرفت از دوستانم خواهش میکنم این رو اموزش بدن ممنون

  [Reply]

  Mahdi Reply:

  اگ گوشیت سامسونگه کلید خاموش و وسط گوشیتو همزمان فشار بده

  [Reply]
 8. milad می‌گه:

  سلام
  ممنون از ساتتون
  نمیشه اجازه بدید مطالب رو کپی کنیم
  خواهشا

  [Reply]

  admin Reply:

  شرمنده اگه فعال کنیم بقیه سایت ها راحت ازمون کپی برداری میکنن

  میتونید اسکرین شات بگیرید

  [Reply]

  کوثر سادات Reply:

  خب بقیه سایت ها هم راحت میتونن اسکرین شات بگیرن اقای عزیز
  ولی بازم ممنونم از اطلاعات عالیتون
  هر چند انگشتام فلج شد خخخ
  سایت بهتری از اینجا پیدا نکردم
  ۱۰ نمره برای تحقیق داشتم همینا بود
  اجرتون با امام حسین ع
  چون پیدا کردنشون کار راحتی نیست
  بازم ممنونم
  فقط دیه انگشتای منو بدین لطفا
  ممنونم
  مررررررررررررررسی

  [Reply]
 9. یه رهگذر می‌گه:

  ممنون واقعا ما را اسوده کردید

  [Reply]
 10. مبین می‌گه:

  ممنووووووووووووووووووون

  [Reply]
 11. danger می‌گه:

  لطفا بگید درس ۳ کجاست

  [Reply]

  admin Reply:

  جواب همه فعالیت های درس آمادگی دفاعی پایه نهم

  بفرمایید

  [Reply]
 12. sana می‌گه:

  خیلی ممنون سریع وکامل تونستم به جواب مطلوب برسم

  [Reply]

  danger Reply:

  اینکه درس ۴ پس سه کو

  [Reply]

  سمیرا Reply:

  سلام عالیه ممنونم

  [Reply]

  فاز الکس Reply:

  برگردید درس قبل جواب فعالیتهای درس ۳ دفاعی نهم

  [Reply]

لطفا ثابت کنید انسان هستید *


به نکات زیر توجه کنید

 • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
 • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


به درس کده خوش آمدید . لطفا برای ورود به سایت این باکس را ببندید